Zmiany Mamy – warsztaty rodzicielskie w Koszalinie


autor: Olga Śmierzewska

 

Potrzeba
Wszystko zaczęło się, jak większość rzeczy w życiu, od potrzeby. Potrzeby wsparcia w rodzicielstwie. Przyszedł taki moment, gdy poczułam, że sama tego nie ogarnę. Potrzebuję kogoś kto spojrzy na mój mikrokosmos globalnie, kto skieruje mnie na nowe tory rodzicielstwa, bo te którymi podążam nie prowadzą mnie w dobrą stronę.
Wiecie pewnie, ile matka trójki małych dzieci może mieć wolnego czasu. Zaczęłam więc rozglądać się w Internecie. Znalazłam bardzo mądre blogi Agnieszki Stein i Małgosi Musiał. Dawały wsparcie, ale ja miałam ochotę na więcej. Miałam ochotę zadawać pytania i rozwiać wątpliwości.

Firma

Doskonale pamiętam ten zaspany poranek. Siedziałam jeszcze z kawą w piżamie, gdy Małgosia Musiał napisała na swoim blogu – zwolnił mi się termin na warsztaty za miesiąc czy ktoś chce zorganizować je u siebie? Nie namyślając się długo napisałam – Koszalin chce! W ten właśnie sposób zostałam organizatorką warsztatów dla rodziców. Założyłam firmę i  zaczęłam to po prostu robić, ściągając do Koszalina osoby, które do tej pory tylko podczytywałam w Internecie.

Spotkajmy się!

W Zmiany Mamy już w najbliższą sobotę kolejne warsztaty. Tym razem ćwiczyć będziemy mediacje z dziećmi i między dziećmi.

 • Mamo, a ona zabrała mi zabawkę!
 • A on mnie bije!
 • A ona weszła do mojego pokoju!
 • Mamo, powiedz mu coś!

Ile razy dziennie słyszycie coś takiego? Ile razy dziennie zastanawiacie się kogo wysłać rakietą w kosmos. Siebie czy dzieci? Jeśli macie takie doświadczenia, a jestem pewna, że macie, to pewnie macie też marzenie. Marzenie o tym, aby moje dzieci się nie biły, aby zamiast wyzywać się rozmawiały ze sobą z szacunkiem. Mrzonki? Niekoniecznie.

Jak rozmawiać w konflikcie?

Z wychowywaniem dzieci jest trochę tak jak ze zdrowym jedzeniem. Nie nauczysz dzieci zdrowego odżywiania, jeśli w domu na porządku dziennym są chipsy i słodkie napoje. Tak, jak Ty rozmawiasz z dzieckiem, tak ono będzie rozmawiało ze swoim rodzeństwem. Dzieci uczą się bowiem nie z wychowawczych rozmów, ale z przyglądania się nam w działaniu.

Jeśli macie więc poczucie, że Wasze rozmowy z dziećmi w sytuacjach konfliktowych zmierzają w niewłaściwą stronę, jeśli Wasze dzieci nie umieją same rozwiązywać swoich konfliktów bez rękoczynów i wyzwisk to może pora zmienić schemat.

Porozumienie bez Przemocy

Warsztaty oparte są na Porozumieniu bez Przemocy. Marshall Rosenberg, twórca tej idei twierdzi, że za każdym naszym zachowaniem stoi jakaś niezaspokojona potrzeba. Gdy w zachowaniu drugiego człowieka zobaczymy sposób, strategię na zaspokojenie tej potrzeby, wtedy łatwiej nam będzie uznać, że to zachowanie nie jest wymierzone przeciwko nam. Będziemy więc uczyć się widzieć potrzeby, ale też będziemy sprawdzać intencję z jaką wchodzimy do rozmowy. Często bowiem jesteśmy przeświadczeni, że szukamy porozumienia lub rozwiązania konfliktu, a tak naprawdę szukamy winnych i chcemy wymierzyć karę. Będziemy też sprawdzać jakie komunikaty, jakie słowa i zdania ułatwiają nam porozumienie, a jakie je blokują.

Jak to działa?

Sprawdźcie sobie jak czujecie się, gdy na przykład partner zaczyna rozmowę od takich zdań:

 • Czy Ty nigdy nie możesz zamykać bramy jak wyjeżdżasz z garażu?
 • Czy Ty zawsze musisz zostawiać niezakręconą pastę w łazience?
 • Czy chociaż raz nie mogłabyś wrócić o normalnej godzinie?

Słabo, prawda? Od razu macie ochotę na obronę przez atak czy może jednak chcielibyście sprawdzić co jest ważne dla Waszego partnera? Obstawiam to pierwsze. A teraz zobaczcie, co robimy dzieciom:

 • Czy Ty nigdy nie możesz po prostu posprzątać, gdy Cię o to proszę?
 • Czy Ty zawsze musisz robić takie sceny przy myciu głowy?
 • Czy chociaż raz nie mógłbyś schować po sobie naczyń do zmywarki?

Dziwicie się teraz, że nie dochodzimy do porozumienia? Na warsztatach będziemy intensywnie ćwiczyć takie właśnie sytuacje. Będziemy wcielać się w role dzieci, rodziców i na własnej skórze sprawdzać co pomaga rozmawiać, a co przeszkadza. Jeśli macie wątpliwości czy takie odgrywanie ról ma sens, to mogę Was zapewnić, że tak.  Sama mam za sobą szesnastogodzinne warsztaty
z Katarzyną Dworaczyk. Doświadczyłam sama na sobie, jak bardzo wtedy zmienia się perspektywa, jak dużo można zrozumieć i jak wiele można się o sobie nauczyć.

Wioska

Polecam zatem szczerze sobotnie warsztaty. Mają one jeszcze jedną ogromnie ważną wartość. Mówi się, że aby wychować dziecko potrzebna jest cała wioska. Ta wioska potrzebna jest i dziecku, by miało wielość doświadczeń i rodzicom, a zwłaszcza matkom, by mogły się regenerować psychicznie, fizycznie i emocjonalnie. Na każdych kolejnych warsztatach doświadczam i obserwuję, jak poczucie, że nie jesteśmy sami we wszechświecie z naszymi rodzicielskimi zmaganiami jest oczyszczające
i uwalniające.

Koordynaty

Warsztaty dla rodziców Akcja – minimediacja

Więcej na wydarzeniu na Facebooku 

13 stycznia 2018 od 9.30 do 17.00 w Ajkan for kids

ZAPISY: telefonicznie 668 306 279 lub mailowo olga@zmianymamy.pl

Zdjęcia z poprzednich warsztatów:

 

 • warsztaty z Małgorzatą Musiał

 

 • warsztaty self-reg z Natalią Fedan

 

 • Warsztaty z Anią Andrzejewską nt neuroplastyczności mózgu

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *